|
Judo jest sztuką walki, a zatem, aby zapewnić bezpieczeństwo ćwiczącym, wymagane było wprowadzenie pewnych zasad. Ponadto judo jest sportem, zatem muszą również istnieć odpowiednie zasady walki. Wśród różnych zasad są takie, które muszą być przestrzegane bezwzględnie i zawsze, ale są też takie, które umożliwiają pewne ustępstwa. Wszystkich tych zasad uczymy się na zajęciach. Tutaj przedstawiamy najważniejsze z nich.
Wiele zasad, jakich uczymy (poza sportowymi zasadami walki), bazują na tzw. kodeksie Bushidō - pradawnym kodeksie samurajów (bushi - wojownik, do - droga, czyli bushido to droga wojownika). Kodeks ten był przekazywany z pokolenia na pokolenie i nigdy nie był spisany. Był to kodeks honorowy, któremu był podporządkowany każdy samuraj. Bushido było uczone od młodości, dzięki temu każdy dorosły samuraj potrafił zachowywać się zgodnie z jego zasadami. Najważniejszymi wartościami bushido był honor i szacunek.
Istnieją również Zasady Treningu Judo według Yoshitsugu Yamashita, przyjaciela i bezpośredniego ucznia Jigoro Kano, pierwszego judoki, który otrzymał stopień 10. dan:
- Ucz się poprawnego stosowania rzutów. Siłowe ich wykonywanie jest błędnym sposobem wygrywania walki w Judo. Najważniejsze jest wygrywanie przy pomocy techniki.
- Najpierw ucz się atakować. Zobaczysz, że obrona mieści się w ataku. Nie zrobisz postępów zaczynając naukę od obrony.
- Nie bój się upadku. Naucz się wyczucia czasu w momencie, kiedy jesteś rzucany.
- Ćwicz rzuty poruszając swoim ciałem tak swobodnie jak tylko to możliwe oraz we wszystkich kierunkach. Nie wychylaj tylko na jedną stronę i nie
usztywniaj się. Duża liczba powtórzeń techniki będzie nagrodzona dobrym rzutem.
- Zwiększaj liczbę treningów i zawodów. Nigdy nie będziesz robił postępów w nauce bez tego.
- Nie wybieraj swoich przeciwników (tzn. nie mów, że lubisz lub nie lubisz trenować z konkretną osobą). Każdy ma swoją specyfikę, którą musisz opanować tak aby stała się także twoją.
- Nigdy nie zaniedbuj pracy nad swoimi słabymi punktami. Ćwiczenie bez wysiłku nakierowanego na rozwój będzie skutkowało wolnymi postępami. Pracując nad sobą zawsze pamiętaj o nawykach swoich i swojego przeciwnika.
- W treningi wkładaj swoje serce i duszę. Brak takiej postawy będzie przeszkadzało w dalszym rozwoju.
- Nigdy nie zapominaj o tym czego uczy cię instruktor lub wyższy stopniem. Podczas ćwiczenia osiągniesz lepsze efekty, jeśli będziesz pamiętał czego cię uczyli.
- Staraj się kontynuować trening tak długo jak to możliwe. Niepełne przykładanie się do treningu będzie miało poważne skutki w twoim rozwoju.
- Wstrzymuj się z przejadaniem i piciem. Pamiętaj że to właśnie zakończy twoje treningi Judo.
- Zawsze próbuj myśleć o tym czego masz się nauczyć, o postępach. I nie myśl, że jesteś dobry - co często może się przydarzyć trenującym Judo.
- Nie ma końca w uczeniu się Judo.
|
|